PANTONE 2019 SONBAHAR/KIŞ RENKLERİ

06 Ekim 2019

Pantone 2019 Sonbahar/Kış Renkleri

 

Pantone 2019 sonbahar/kış renklerini belirledi.

12 temel ana rengin bulunduğu renk skalasında, 4 adet de kombin tonu yer almakta. Yeni sezonda ayakkabı, çanta ve giysilerde sıklıkla göreceğimiz sezonun trendleri şöyle yer alıyor;

Bu sezon da yeşil, yazın sürdürdüğü hakimiyetini koruyor. Pantone, orman yeşili tonunu sonbahar kış renklerinden biri olarak seçti. Ayakkabılarda yeşilin bu tonuna, bu sezon hiç olmadığı kadar rastlayacağımızı söyleyebiliriz. Bu sevindirici bir haber çünkü yeşil, ayakkabılarda kullanıldığında farklı birçok renkle kombinlenebiliyor. Yeşil bir ayakkabıyla giyebileceğiniz giysilerin renk skalası; kırmızıdan kahveye, lacivertten siyaha ve birçok ara tonlara kadar uzanıyor. Eğer halen almadıysanız, bu sezon siz de dolabınızda orman yeşili ayakkabılara mutlaka yer açın.


Mavinin bu derin tonu, yine kış sezonunda çok sık göreceğimiz renklerden biri olacak. Ayakkabılarınızda galaksi mavisini tercih ettiğinizde bu renkle yapabileceğiniz kombinler yine birçok alternatifi kapsıyor. Örneğin mavinin bu huzur veren tonunu, hiç kırmızı ile denediniz mi? Kırmızı elbisenizin altına bir çift mavi Mary Jane'lerinizi giyin ve renklerin uyumuna bir bakın. Çanta olarak ne kullanacağım diye düşünmeyin çünkü artık çantanın ayakkabılar ile aynı renk olması modası çoktan geçmişte kaldı. Ayrıca içinde mavinin bu tonunu barındıran tüm desenlerle de bu rengi kullanabilirsiniz. Eğer dolabınızda halen yoksa, ayağınıza göre hazırlanmış özel yapım bir çift mavi ayakkabı ile siz de bu gündemdeki rengi günlük giyiminize katabilirsiniz. 


Mavi taş olarak isimlendirilmiş olan mavinin bu tonu, ruhumuzu dinlendiren en dingin renklerden biri. Kışın soğuk ama huzur veren havasını yansıtan bu maviyi örneğin kot pantolonlarınızın altına giyeceğiniz ayakkabılarınızla kombin yapabilirsiniz. Bu renk ayakkabılarınızla yine birçok renk giysi kullanılabilir. Toprak tonları ve renk skalasının tüm diğer soğuk ton alternatifleri, bu renk ayakkabılarınızla kullandığınızda giyiminizle mükemmel bir uyum yakalayacaktır.


Hardal sarısı, geçen sezonda olduğu gibi bu sonbahar kış döneminde de Pantone renk kartelasında yerini almış. Bizim de ayakkabılarımızda sıklıkla kullandığımız bu sıradışı renk, sıradan bir günlük giyime bile dinamik ve taptaze bir hava katıyor. Size özel hazırlayacağımız hardal sarısı ayakkabılarınızı giyebileceğiniz kombin çeşitleri tahmininizden çok fazla. Öyle ki, bu rengin aslında yakışmadığı hiçbir ton yok desek yeridir. Eğer yapmadıysanız, bu sezon kendinize bir güzellik yapın ve hardal sarısı ayakkabılarınızın hayatınıza renk katması için bir fırsat verin. 


Pembeyi kışın içinde de kullanmak size de yazdan kalma bir mutluluk vermiyor mu? Peki kaçımızın ayakkabı dolabında pembe ayakkabıları vardır? Bu cesur ve çocuk ruhumuzu anımsatan tatlı rengi eğer ayakkabılarınızda hiç kullanmadıysanız, bu kış onlara bir şans vermenin tam zamanı. Pembe kadife, süet, deri veya tekstil. Bu sıcak renk ayakkabılarda o kadar hoş duruyor ki, herhangi bir renk uyumu aramaksızın bazen sadece sırf pembe ayakkabılarınızı giymek için bile simsiyah bir giyimi tercih edebilirsiniz.  


Pantone'nin cesur renklerinden biri daha... Capcanlı tonda bir turuncu. Enerjik, dinamik ve sıcacık olan bu ton, Pantone kataloğunda turuncu kaplan olarak isimlendirilmiş. Cesur ve atak kadınların ruh halini yansıtan turuncu ayakkabılar, kombinlenmek için yine renk aramıyor. Çünkü cesur kadınlar, her daim giydikleri her renkle şık görünmeyi başaran bir auraya sahip. Siz de kendinize özel hazırlatacağınız turuncunun bu en canlı tonundaki ayakkabılarınızı, örneğin önemli bir sunum yapacağınız bir günde veya herzamankinden biraz daha motivasyona ihtiyaç duyduğunuz hareketli geçecek bir zamanınızda deneyin. Size vereceği enerjiye o zaman şahit olacaksınız.

Sonbaharın ve kışın vazgeçilmez tonlarından bordo, bu sezon da Pantone kartelasında en baş yerini almış. Bordonun kullanım alanlarından sanırız bahsetmeye gerek yok. Kırmızının bu ağırbaşlı ve asil tonu hem kışa çok yakışıyor, hem de birçok renge. Bordo stilettolarınızla veya stiletto sizin tarzınız değilse bordo retro bir çift ayakkabınızla yapabileceğiniz kombinler, birbirinden şık ve ilham verici olacak. Ayakkabı dolabınızda bordo ayakkabınız eğer halen yoksa, bu sonbahar bir çift bordo ayakkabı almanın tam zamanı.


Kırmızıdan hangi sezon vazgeçilebilir? 2019 sonbahar kış renkleri içinde de biber kırmızısı adıyla yer alan bu canlı ton, ilk sıralarda yerini almış. Biz her kadının mutlaka kırmızı ayakkabıları olması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü kırmızı bir çift ayakkabının tüm giyiminize ve hatta ruh halinize katacağı olumlu yansımalar yadsınamaz. Modeli ne kadar sade olursa olsun; bir çift kırmızı ayakkabı giymişseniz, kalabalıkların içinde dikkati çekersiniz. Bir çift kırmızı ayakkabı giymişseniz, tartışmasız şıksınızdır. Evet her kadının mutlaka, kırmızı ayakkabıları olmalı...


İçinde şeftali tonlarını barındıran bu tatlı krem, sezonun en sade ve şık renklerinden. Her gardrobun olmazsa olmazı, en temel rengi olan bu tonuna; kışın soğuk günlerinde içinizi ısıtması için hem ayakkabılarınızda hem de giyiminizde yer vermenizi öneririz. 

Kahverengi bu sezon, önceki sezonlara kıyasla karşımıza daha sık çıkmakta. Özellikle ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarda, kahvenin farklı tonlarına bu kış oldukça sık rastlayacağız. Tatlı badem ismiyle Pantone kataloğunda yer alan bu naif kahve tonu da, ismi gibi tatlı bir hava yaratarak tüm dikkatleri üzerinize çekecek. Kahverengi ayakkabılarınızla yeni sezonda, çok trend olacaksınız.

Rocky Road yani kayalık yol adıyla Pantone kartelasında yer alan bu kahve tonu da; daha dinamik ve mücadeleci günler için. Kahvenin bu sert tonu, kendinizi hiç olmadığınız kadar dinç ve kuvvetli hissetmeniz için ayakkabılarda ve tüm giysilerde yeni sezonda yerini alıyor.


Şeftali tonlarını sonbaharda hiç denediniz mi? Neden birçoğumuz tek bir renge takılı kalıyor ve neredeyse tüm ömrünü o renkle geçiriyor sizce? Evet aslında bize iyi gelen, giydiğimizde kendimizi daha olumlu hissettiğimiz renkler çoğumuz için geçerli. Bu renklere en sık verilen örnek de sanırız ki siyahtır. Ayakkabıda siyah, temel bir renk bu tartışılmaz. Ancak neden hep siyaha bağlı kalalım? Detaylar, giyimimizi farklılaştıran en önemli unsurlar. Ayakkabı ve çanta da, hiç şüphesiz giyimimizdeki en temel detaylar. O kadar temel detaylar ki, birçok kez sadece bir çift ayakkabı bile bir giysiyi arka plana atıp tüm dikkatleri üzerine çekebiliyor. O halde bize yakıştığını hissettiğimiz renge giysilerimizde sadık kalsak da, ayakkabı vb aksesuarlarımızda şeftali gibi iştah açan bir tona yer verip bize nasıl bir enerji getirdiğine neden bakmayalım? Bu sezon hiç yapmadığınız bir şey yapmaya ve kendinize bir çift şeftali pembesi ayakkabı hazırlatmaya ne dersiniz? Haydi şu sıradanlığı biraz kıralım. Hayat tekdüze renklere takılmak için fazla renkli ve güzel.KOMBİN RENKLER


Pantone kartelasında yer alan bu 4 renk ise, tek başına kullanılabileceği gibi ara renk olarak da kombinlenebiliyor. 


Bu sezon botlarımızda ve ayakkabılarımızda da görebileceğiniz bu renk, giyiminize tahmininizin ötesinde bir şıklık katıyor. Fıstık yeşili bu tonuyla, soğuk kış günlerinde içimizi tek başına ısıtmaya yetecek bir sıcaklığa sahip. Size özel tasarlayacağımız yeşil abiye ayakkabılarınızla siz de bu yeni sezonda göz kamaştırmak istemez misiniz?

Gri, tüm renk tonlarına adapte olan ve yakışan duruşuyla herzaman kullanışlı bir renk olmuştur. Biz de her kadının dolabında en az bir çift gri ayakkabısı olmasından yanayız. Çünkü bu kurtarıcı renk, giysilerinizle kombinlemek için alternatif bulamadığınızda bile mutlaka imdadınıza yetişir. Bu iş bitirici tavrının yanısıra, tek başına kullanılmak için de oldukça asil ve sofistike bir tercihtir. Eğer gri ayakkabılarınız varsa; lacivertten tutun, aklınıza gelebilecek tüm renklerle onları giyebilir, iddiasız ama elegan bir şıklığa sahip olabilirsiniz.Mavinin tonlarına yer vermişken, gece mavisinin atlanılması düşünülemezdi. Mavinin bu derin ve dingin tonu, kullanıldığı tüm ayakkabılarda ağırbaşlı ve yalın bir hava yaratır. Özellikle bordo ile uyumu güzel bir etki meydana getirirken, bu rengi tek başına kullanarak da son derece tarz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Hele ki özel bir gecede giyeceğiniz bu tonda ayakkabılarınız varsa, daha fazlasına ihtiyacınız neredeyse yok demektir. 


Bu asil ve sade rengin yakışmadığı bir ton var mıdır acaba? Beyaz aklımızda bir yaz rengi olarak yer etmiş olsa da, artık sonbaharın ve hatta kışın da vazgeçilmez tonlarından birine dönüştü. Beyazın vanilyaya kaçan bu kırık tonu da, Pantone kataloğunda bu kışın favori kombin renklerinden. Kırık beyaz botlarınızı giydiğinizde, yalın bir şıklık için daha fazlasına gerek görmeyeceksiniz. Kırık beyazı ayrıca stilettolarınızda kullanarak, kontrast renklerde trençkotlarınızla kombinleyebilir ve giyiminizde son derece zarif ve şık bir hava yaratabilirsiniz. İster tüm giyimde kullanılan tek renk olarak, ister de sadece ayakkabı, çanta vb aksesuarlarda yerini alarak... Kırık beyaz, bu sezon hiçbir sezon olmadığı kadar sık karşınıza çıkacak.